Om oss

Hitta

RÖNNELLS ANTIKVARIAT
Birger Jarlsgatan 32
SE-114 29
STOCKHOLM
Sweden

ÖPPET
Vardagar 10-18
Lördagar 12-16

Tel: 08-545 015 60
E-post: info@ronnells.se
Plusgiro: 5 00 40-5
Swish: 123 576 3438

Personal

Pontus Soldén
(delägare)

Katalogansvarig, inköpsansvarig och sammanhållande kraft med rara böcker som specialitet.

E-post: pontus@ronnells.se
Tel: 08-545 015 62
Pekka Särkiniemi
(delägare)

Ansvarig för vårt förlag och våra evenemang, kontaktperson med kulturvärlden. Modern skönlitteratur som huvudämne.

E-post: pekka@ronnells.se
Tel: 08-545 015 64
Rikard Johansson
(delägare)

Förlagsnya böcker som huvudområde, arbetar med skyltningar och diverse sociala medier.

E-post: rikard@ronnells.se.
Tel direkt: 08-545 015 67
Magnus Granberg
(anställd)

Modern skönlitteratur, musik och allmän humaniora som huvudämnen.

E-post: magnus@ronnells.se
Ulrika Revenäs Strollo
(anställd)

Ansvarar för lyrikavdelningen och är evenemangsassistent samt antikvariatets egen DJ.

E-post: ulrika@ronnells.se
Tel direkt: 08-545 015 61
Joel Tunström
(anställd)

Bokfotografering. Filosofi & idéhistoria som specialområde, har hand om förlagsnya böcker.

E-post: joel@ronnells.se
Tel direkt: 08-545 015 67
David Andersson
(anställd)

Bokband, bokväsen, botanik, vitterhet, resor.

E-post: david@ronnells.se
Tel direkt: 08-545 015 68
Anneli Molin
(anställd)

Antikvariatets ständiga sekreterare som sköter beställningar, hemsidan, samt faktureringar och betalningar.

E-post: anneli@ronnells.se
Tel direkt: 08- 545 015 63
Emmy Rotsman
(timanställd)

Finns här vissa lördagar. Antikvariatets Konstfackutbildade affischmakare och fotograf.
Anna-Liisa Puttonen
(delägare)

Har hand om bokföringen och en del övriga ekonomiska frågor.

E-post: annaliisa@puttonen.se
Tel direkt: 0709-352 629
Hans Blomqvist
(delägare)

Pensionerad.