EVENEMANG>
Isobel live!
torsdag 21 maj 2026
19:30-21 (insläpp kl. 19)
Entré 150:-, förköpsbiljetter finns på Rönnells.
Isobel flyttade till Stockholm 2018 på pin kiv. Där möttes de av stroppar, posers, skattefusk och vänlighet. De kände sig alltså hemma, men inte på ett bra sätt. De kände att de behövde bevisa något, för någon, vem som helst, och vad som helst egentligen. Bara lägga fram någon typ av bevis. Jag bevisar alltså finns jag. Bevis kommer från fakta som finns i böcker, kablamo – där var Rönnells. Det var vackert, allvetande, varmt och stökigt. Isobel hörde inte hemma, på ett dåligt sätt. Det tog 8 år av hårt stockholmskt arbete, men nu har de chansen att lägga allt på bordet, peka på det, och äntligen konstatera sin existens.
De har specialskrivit 8 låtar för denna afton i maj. De brukar luta sig mot distade gitarrer och hög volym, men om man ska bevisa något måste stödhjulen av. Låtarna kommer att framföras på ett väldigt rått vis, jätterått alltså, lite äckligt kanske och ni kommer att skämmas över att ni gillar det. Sen kommer låtarna inte att finnas mer. Det finaste man kan göra är att lägga oproportionerligt mycket tid på något förgängligt. Strategiskt tänkande tar slut här. Äntligen. Välkomna.
Insläpp kl. 19, live kl. 19:30.
Entré 150:-. Begränsat antal platser.
Förköp på Rönnells eller ordnas via mail till info@ronnells.se. ”Biljetterna” skrivs upp på en lista, inga pappersbiljetter finns.
(Läs svarsmailet noga! Biljetterna betalas omgående enligt instruktioner där. Och Swisha aldrig utan att först ha fått bekräftelse på att du har en reserverad plats.)
I samarbete med Rönnells Vänner, Kulturrådet, Stockholms stad och Humlegården Fastigheter.


